Οι βαθμολογίες της Α' και Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου και οι σκόρερ της ημέρας

27 Νοεμβρίου 2021, 19:05
Χατ-τρικ από τον Μαναρίτσα. Σάρωσαν τα Ζάρκα στα Κριεζά, όπου τραυματίστηκαν στο κεφάλι δυο παίκτες. Με δυο γκολ του Λαλανίτη και πέναλτι η μεγάλη νίκη των Αλατσάτων.

Με δυο ματς της 8ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΕ  το Σάββατο.

Η Μακρυκάπα, που πέρασε νικηφόρα από τη Σκεπαστή την περ. Κυριακή, παίζοντας σήμερα στην έδρα της έφερε ισοπαλία με τον Αμαρυνθιακό, σε δεύτερο διαδοχικό ματς σαν γηπεδούχος με το ίδιο σκορ (1-1), όπως  με την Κάρυστο πριν δυο Κυριακές. Ο Π.Λ. Σκριβάνος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ισοφάρισε ο Κωνσταντάγκας με πέναλτι. Δείτε το ρεπορτάζ του αγώνα με κλικ ΕΔΩ.

Στη Δροσιά ο ΑΠΚΟ είχε εύκολο απόγευμα με τον Ολυμπο που τον κέρδισε 4-0 με γκολ που πέτυχαν ο Βαρσαμάς (2), ο Δεληγιάννης και ο Τσουμάνης (αυτογκόλ). Λεπτομέρειες από  το ματς με κλικ ΕΔΩ.

Στη Β' ΕΠΣΕ η Αναγέννηση Μαντουδίου συνέχισε τη νικηφόρο πορεία της και αύξησε τη διαφορά της από τους διώκτες της, Σταυρό και Καστέλλα, στους 5 και τους 7 βαθμούς αντίστοιχα, έχοντας αυτή τη στιγμή και οι τρεις ομάδες από 7 αγώνες. Σήμερα νίκησε 5-0 τον ΟΠΑ Αιδηψού που αντιστάθηκε στο Α' ημίχρονο, στη λήξη του οποίου έχανε 1-0 με γκολ από εύστοχο πέναλτι του Μαναρίτσα (φωτό). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα 4 γκολ με ακόμα δύο του Μαναρίτσα, ένα του Στεργίου και ένα του Τσούπρου.

Στο άλλο ματς του Βόρειου Ομίλου της Β' κατηγορίας, ο Ατρόμητος Βασιλικών προηγήθηκε στο Αρτεμίσιο με τον Αντώνη Καρατζά στο 23'. Στη λήξη του ημιχρόνου ο Αρτεμισιακός έχασε πέναλτι (άουτ) με τον Γκογκομήτρο, αλλά στην επανάληψη έκανε την ολική ανατροπή και ...με το παραπάνω. Ισοφάρισε ο Χατζηαθανασίου στο 52' και το 2-1 στο 80' έκανε ο Γκογκομήτρος, ο οποίος ολοκλήρωσε τη νίκη της ομάδας του με άλλο ένα γκολ στις καθυστερήσεις.

Τρίτωσε το κακό για τον Παντριαδικό που έχασε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και για δεύτερη φορά στην έδρα του. Αυτή τη φορά η ομάδα των Αλατσάτων τον έριξε ...στο καναβάτσο κερδίζοντας 3-2 ύστερα από ένα πολύ δυνατό ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δυο φορές με δυο γκολ που πέτυχε ο Λαλανίτης στο 34' (με κεφαλιά) και στο 56' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Παντριαδικός με το Δ. Χασάνδρα ισοφάρισε την πρώτη φορά στο 52' και τη δεύτερη με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή του Θεοδόση Καραμπά στο 78' κι ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 57' λόγω αποβολής του Καραντάκη. Η ομάδα των Αλατσάτων πήρε το μεγάλο τρίποντο, που τη διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου στη Β' ΕΠΣΕ, με εύστοχο πέναλτι (χέρι του Φιόλα) που εκτέλεσε ο Ηλίας Αργυρός στο 84'.

Η Προποντίδα, που έπαιξε στο Βούρκο,  πάτησε γκάζι στο πρώτο 20λεπτο και πέτυχε τρία γκολ στην Αυλίδα με σκόρερ τους Τάσο Συνοδάκη (5'), Θανάση Πάλλη (12'), Λεονάρντο Γκιόσι (18') και στη συνέχεια ...πάτησε φρένο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 85' με εκτέλεση φάουλ του Λεοντάρη και στο 89' ο Γκιόσι διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-1) για τους Χαλκιδέους.

Στα Λουκίσια η τοπική ομάδα επρόκειτο να αγωνιστεί με την Παραλία Αυλίδας που πήγε με 11 παίκτες. Απ' αυτούς δυο δεν είχαν rapid test. Αργότερα δηλώθηκε ότι είναι τραυματίας ένας άλλος και δεν μπορούσε ν' αγωνιστεί. Ως εκ τούτου το ματς δεν ξεκίνησε ποτέ (σ.σ. ο αγώνας ξεκινάει με τουλάχιστον 9 παίκτες από κάθε ομάδα) και αναμένεται να κατακυρωθεί υπέρ των γηπεδούχων, αφού το ματς δεν έγινε με υπαιτιότητα των φιλοξενούμενων.

Στο νότιο όμιλο της Β' ΕΠΣΕ η Σκύρος, πάλι με γκολ του Γιώργου Λύκου (στο 53') κέρδισε με το ίδιο σκορ (1-0) για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική μετά τη νίκη επί των Κριεζών την περ. Κυριακή. Σήμερα νίκησε στον Αγιο Νικόλαο τον Ευβοϊκό, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 9 παίκτες, αφού στο 73' αποβλήθηκε ο Θανάσης Μπαρίτας και στο 85' ο Χρήστος Παρίσης.

Στο άλλο ματς του ομίλου τα Ζάρητρα πέρασαν σαν σίφουνας από τα Κριεζά και κατενίκησαν με 7-1 (!) την τοπική ομάδα που προηγήθηκε μάλιστα, με γκολ του Ηλία Κουϊμτζίδη στο 6ο λεπτό. 20 λεπτά αργότερα ο σκόρερ των γηπεδούχων συγκρούστηκε με τον Νίκο Ξουρή των αντιπάλων και χτύπησαν στο κεφάλι με αποτέλεσμα να αντικατασταθούν και οι δύο. Ο πρώτος μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Χαλκίδας ενώ ο παίκτης των γηπεδούχων δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από το γιατρό του αγώνα.

Πριν το ατυχές γεγονός για τους δυο παίκτες ο Δημήτρης Γκίκας είχε ισοφαρίσει (13'), ενώ λίγο πριν λήξει το ημίχρονο (43') τα Ζάρκα προηγήθηκαν με τον Γιώργο Ντόβολη και στο β' ημίχρονο ...πέταγαν φωτιές σημειώνοντας άλλα πέντε γκολ. Σκόρερ ήταν: στο 64' ο Ε. Πέππας που είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Ξουρή, στο 68' ο Γ. Ντόβολης, στο 71' πάλι ο Πέππας, στο 78' ο Χ. Πόγκας και το θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Δ. Γκίκας στο 86'.

Δείτε παρακάτω τις βαθμολογίες στην Α' και την Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου.