ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ (Γ' φάση): Τα αποτελέσματα της Τετάρτης 22-12-2021 και οι σκόρερ

22 Δεκεμβρίου 2021, 16:40
Προκρίθηκαν ΑΟΝΑ, ΑΟΧ και Μακρυκάπα

ΕΝΩΣΗ ΙΣΤΙΑΙΑΣ-ΑΡΤΑΚΗ 1-3

Στο πρώτο της ματς για φέτος στο Κύπελλο Εύβοιας, η Αρτάκη πέρασε νικηφόρα από την Ιστιαία κερδίζοντας 3-1 την Ενωση.

Μόλις στο 7' ο Τριανταφύλλου με αυτογκόλ ... άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και μετά από 5 λεπτά ο Λέκκας με ένα ασύλληπτο σουτ που εξαπέλυσε έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 0-2 για τον ΑΟΝΑ. Στο 48' από κόρνερ και κεφαλιά του Τσούπρου έγινε το 0-3 και μείωσε στο 83' για την Ιστιαία ο Δήμου.

Στο 0-2 ο Κατσαρής του ΑΟΝΑ εκτέλεσε πέναλτι, αλλά ο Δαμάσκος έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Με τους νικητές δεν αγωνίστηκαν στην αρχική 11άδα οι Ντουμάνης, Καραμπάς, Μεγάλος, Στασινόπουλος, Ντελέκος, Ζυγκερίδης και ο Παπαδάκης, ο οποίος εξέτισε την ποινή της μιας αγωνιστικής από την κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε στο ματς της Κυριακής με τον Εθνικό Ν. Κεραμιδίου.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Λιαγκάκης-Σταύρου.

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ: Δαμάσκος (46′ Μουρίδης), Φλέβας, Παπασταμούλος (60′ Πανταζής), Πετής (84′ Σ. Σταθάρας), Τριανταφύλλου, Γλύκος, Ντέντης, Ηλ. Στεργίου, Δήμου (89′ Νεανίδης), Κατσάρης (84′ Α. Σταθάρας), Καλιβάτσι.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (¶γγελος Διγκόζης): Αραμπατζής, Χατζηστάμου, Τσατσαρώνης, Τσούπρος, Κουτρόπουλος, Λέκκας, Κατσαρής, Κωνσταντίνου, Σταματάκος, Ζαχαρόπουλος, Αναστόπουλος.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 2-5

Η Καστέλλα έβαλε δύσκολα στη Μακρυκάπα στο πρώτο ημίχρονο που έληξε 2-2, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι "Λύκοι" πέτυχαν τρία γκολ και πήραν την πρόκριση με σκορ 2-5 στο γήπεδο Ψαχνών.

Δυο φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με γκολ που πέτυχαν ο Κωνσταντάγκας (7') και ο Μήτρου (27') με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ. Ομως, οι γηπεδούχοι που είχαν για κορυφαίο τον Τσούμαρη, με δυο γκολ (14', 32') που πέτυχε ο ίδιος ισοφάρισαν 2-2 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Μακρυκάπα πήρε τη νίκη-πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου. σημειώνοντας τρία γκολ με τον Λούρο (με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 53'), και τον Σίδερη στο 72' (παρενεβλήθη σε σέντρα-σουτ του Μπαλαμπάνη) και στο 74'.

Διαιτησία: Βελέντζας, Μπούρικας-Κοντογιαννίδης.

ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ (Τάκης Σπυρόπουλος): Αναστασίου (89′ Νικολάου), Θ. Γραμματικόγιαννης, Μυλωνάς, Αργύρης (70′ Κίτρας), Κουβούσης, Γιούλης, Γ. Παπαδόπουλος, Αναστ. Γραμματικόγιαννης, Τσούμαρης, Ντεγιάννης (79′ Καλογιάννης), Στούπας.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Πουρνής, Πασάι, Μπαλαμπάνης, Κικίδης (46′ Γκρινιάρης), Μπατζέλης, Γ. Μαστροκώστας (46′ Κούκα), Λειβαδίτης, Λούρος, Κωνσταντάγκας (60′ Γκάβαλης), Σίδερης (75′ Βουρδάνος), Μήτρου (75′ Καλπέρης).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ 3-0